Back to all jobs

C++ Developer – Bucharest

  • Bucharest
  • 29 July 2024
  • 1 position

1&1 face parte din Grupul United Internet, lider european în domeniul internetului, cu peste 10.500 de angajați și 27 de milioane de contracte bazate pe abonament. Compania este cunoscută pentru serviciile sale de hosting și oferă o gamă largă de produse pentru accesul la internet și soluții cloud. Sub umbrela 1&1 se regăsesc branduri renumite precum IONOS, STRATO, GMX, WEB DE și MAIL COM. În România, compania este activă din 2003 și are un centru de inginerie axat pe tehnologii native cloud și microservicii, cu o orientare puternică spre DevOps și inovație. Cultura companiei este centrată pe client și pe colaborarea eficientă, având echipe dedicate care susțin segmentele de Access/Telecomunicații, Mail & Media și Hosting. Împreună, aceste echipe contribuie la succesul și evoluția produselor 1&1, cultivând un spirit de echipă solid și o interacțiune respectuoasă și pozitivă.

Despre echipă:

Echipa de dezvoltare software pentru infrastructură și rețea este responsabilă pentru dezvoltarea aplicatiilor utilizate de 1&1 Internet atât pentru platformele backend, cât și pentru interfețele de gestionare frontend. Sunt o echipă experimentată care dezvoltă aplicații într-un ecosistem foarte complex. Proiectele lor se concentrează pe dezvoltarea orchestratorilor pentru infrastructura centrelor de cate și ar rețelelor.  In contact permanent cu tehnologiile DevOps precum Kubernetes/OpenShift, containere Docker, Jenkins și altele, lucreaza într-un mediu colaborativ și susțin fiecare membru al echipei să evolueze și să învețe tehnologii noi.

Vei lucra la un proiect imens, Enhanced Backup, care face backup la milioane de web hosting în fiecare zi, până la 2 Peta/zi. Este compus din multe module și funcționează în strânsă legătură cu sistemul de operare Linux și sistemul său complex de fișiere. Întregul proiect are aproximativ 750.000 de linii de cod.

Responsabilități principale:

  • Colaborarea u Product Owners și Arhitecți pentru a defini cele mai bune soluții tehnice care se potrivesc viziunii noastre de produs;
  • Colaborarea cu alți ingineri pentru dezvoltarea de produse noi;
  • Contributia la extinderea produselor existente;
  • Abilități foarte bune de limba engleză;
  • Participarea în toate fazele de dezvoltare, întreținere și administrare a soluției Enhanced Backup.

Cerințe tehnice:

  • C++: Excelent, Versiuni de C++ de la STD17;
  • Programare de rețea în C++ – TCP, UDP;
  • Multithreading în C++ – Folosit de aplicație;
  • C++ STL – Folosit de aplicație;
  • CMAKE 3.3: Foarte bun, pentru managementul proiectelor și build-uri;
  • Linux – (Debian OS): Foarte bun, Sistemul de operare de bază folosit pentru mașinile EHB;
  • Sistemul de fișiere Linux – Înțelegerea ierarhiei sistemului de fișiere Linux și a permisiunilor;
  • Procese Linux – Managementul proceselor: Cunoașterea managementului proceselor Linux, inclusiv semnalele, forking-ul și IPC;
  • Rest API: Bun, pentru crearea de API-uri;
  • Google Test Framework: Bun, pentru unit testing;
  • Python 3.12: Mediu, pentru testarea integrării și alte utilități;
  • Docker & docker-compose: Redus, pentru mediul de dezvoltare local;
  • OpenSSL 3.0: Redus, pentru comunicare sigură.

Alte aplicații și cunoștințe tehnice care sunt utile:

  • Teoria generală a backup-ului – Aplicația este una de backup;
  • Teoria backup-ului pe bază de blocuri – Necesară pentru operațiunile de backup/restore;
  • Concepte C++ – Folosite de aplicație;
  • Lib Boost – Folosit de aplicație;
  • Protobuf – Folosit pentru serializarea datelor structurate;
  • Scripting Bash – Necesar pentru implementări, automatizări.

Beneficii:

  • Acces la traininguri locale și internaționale, inclusiv acces la platforme de e-learning, care acoperă domenii tehnice și abilități interpersonale;
  • Program de lucru flexibil;
  • Opțiune de lucru hibrid sau de acasa;
  • Pachet de servicii medicale oferit de unul dintre doi furnizori privați;
  • 25 de zile de concediu pe an;
  • Zile libere compensate pentru sărbătorile legale care cad în weekend;
  • Tichete de masă;
  • Program de recomandare internă;
  • Evenimente de echipă.