Back to all jobs

Network engineer, Brasov

  • Freelancing
  • Multiple cities
  • 20 July 2024
  • 1 position

Clientul nostru este o corporație multinațională cu sediul în Germania, care operează în principal în domeniile tehnologiei și automotive. Compania se concentrează pe dezvoltarea de componente și sisteme de precizie pentru sectorul de mobilitate și mișcare. În prezent, suntem în căutarea unui Inginer Retea IT pentru a se alătura echipei globale.

Responsabilități:

  • Asigură întreținerea infrastructurii de rețea, sistemului de operare și software-ului, aplicând soluții de automatizare.
  • Gestionează proiecte complexe de infrastructură de rețea care includ design, implementare și monitorizare.
  • Elaborează soluții pentru îmbunătățirea stabilității serviciilor de rețea prin automatizare, procese consolidate și tehnici de management al problemelor.
  • Coordonează procesele de depanare pentru probleme complexe, în colaborare cu furnizori externi diversi și interfețe interne.
  • Monitorizează starea sistemelor de rețea respectând normele actuale de planificare a capacității.

Calificări:

  • Proiectează, construiește și operează infrastructuri de rețea LAN și WLAN distribuite, de mare disponibilitate și la scară largă
  •  Cunoștințe avansate și experiență practică în infrastructurile de rețea corporative pentru LAN, WLAN și soluții de securitate.
  •  Experiență dovedită cu tehnologii precum:
  • o Routere și switching
  • o LAN wireless
  • o Servicii fundamentale de rețea (DNS, DHCP)
  • o Controlul accesului în rețea (IEEE 802.1X)
  • o Securitatea rețelei
  • o Servicii și arhitecturi cloud
  • o Automatizarea rețelei
  • Cunoștințe detaliate despre componentele de rețea Cisco.
  • Experiență confirmată cu serviciile AAA (RADIUS și TACACS+).

Beneficii:

  • 26 de zile de concediu plătit
  • Tichete de masă
  • Bonus de vacanță
  • Abonament servicii medicale
  • Abonamente la clinici private
  • Asigurare acoperire accidente 24/7
  • Abonament la sală/masaj
  • Opțiuni de lucru de la distanță sau de acasă
  • Telefon oferit de companie
  • Salariu indexat cu rata inflației